Fransa’da 10 yıl daha Nükleere Devam

Fransa Enerji Bakanı Segolene Royal Pazar günü France 3 televizyonunda yaptığı açıklamasında, Fransız Hükümetinin ülkenin 58 nükleer reaktörünün tamamını işleten devlet şirketi EDF’i nükleer reaktörlerin işletme ömürlerini 10 yıl daha uzatması konusunda desteklediğini açıkladı.

Bakan açıklamasında; nükleer reaktörlerin işletme ömürlerini uzatmak için öncelikle Fransız nükleer düzenleyici kuruluş olan ASN’nin izninin alınması gerektiğini belirtti.

French Minister for Ecology, Sustainable Development and Energy Segolene Royal signs the guest book following her photo opportunity with United Nations Secretary General Ban Ki-moon at United Nations Headquarters in the Manhattan borough of New York, January 11, 2016. REUTERS/Carlo Allegri
Fransa Ekoloji, Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji Bakanı Segolene Royal

ASN herhangi bir reaktörde bir risk algılarsa sorgusuz sualsiz reaktörün işletmesini durduracak ya da güvenlik değerlendirmesinden geçirdiği reaktörlerin işletme ömürlerini uzatacak yetkiye sahip tek kuruluş.

Fransa, 58 nükleer reaktörü ile ülke elektrik ihtiyacının %75’ini karşılıyor ve elektrik üretiminde arz fazlası olduğu durumlarda nükleer elektriği Almanya, İsviçre gibi komşu ülkelere de satıyor. İşletmedeki reaktörlerin yanı sıra Fransa’nın kuzeyinde Flamanville Nükleer reaktörünün inşasına da devam ediliyor. Fransa ülke sanayisinin gelişimini nükleerden ürettiği ucuz elektriğe borçlu.