Japonya’da 4. Nükleer Reaktör Devreye Alındı

Fukuşima sonrasında nükleer santrallerini güvenlik değerlendirmeleri yapmak üzere geçici olarak durduran Japonya’da, Takahama Nükleer Santrali’nin 3. ünitesinden sonra 4. ünitesi de bugün yerel saat ile 17:00’da devreye alındı.

Santral Sahibi Kansai Electric Power Co (Kepco) şirketinin başkanı Makoto Yagi yaptığı açıklamada, “güvenlik her zaman ilk önceliğimiz olacak, güvenlik standartlarımızı her zaman bizden istenilenin ilerisinde tutmaya gayret göstereceğiz” dedi.

Takahama 4 reaktörünün yeninden işletmeye alınması aynı sahadaki 3. ünitenin devreye alınmasından yaklaşık 1 ay sonra oldu. Takahama santralindeki 2 reaktrörün devreye girmesinden sonra daha önce tekrar işletmeye alınan Sendai Santralindeki 2 reaktör ile birlikte, Japonya’da tekrar işletmeye alınan reaktör sayısı 4’e çıkmış oldu.

Kepco Takahama Santralindeki 1. ve 2. reaktörlerinde işletmeye alınması için düzenleyici kuruluşa başvurusunu yaptı. Başvuru düzenleyici kuruluş tarafından değerlendirildikten sonra bölge yönetiminin de onayı alınacak.

 

 

Japonya’da Fukuşima kazası sonrasında nükleer santraller geçici olarak durdurulduğunda, enerji üretiminde hidrokarbon kullanımına daha çok ağırlık verdiğini hatırlatan uzmanlar, 2030’da Japonya’nın enerji portföyünün yüzde 26 kömür, yüzde 27 sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG), yüzde 22 nükleer enerji ve yüzde 25 yenilenebilir enerjiye dayalı olmasının planlandığını kaydetti.

takahama